Dear IBPS Clerk 2015 Aspirants practice Mixed Questions set of 10 questions for upcoming IBPS Clerk Exam. Try to solve these Mixed Questions and share time taken to solve these Mixed Questions and your attempt. In Quantitative Aptitude section for IBPS Clerk 2015 Data Interpretation, simplification,series, mixed type questions play important role in preliminary exam.
Directions(Q.No. 1  5) What will come in place of question mark (?) in the following number series ?
Q.1.18, 96, 161, 213, 252, ?
(1) 264
(2) 278
(3) 265
(4) 291
(5) None of these
Q.2. 7, 13, 24, 40, 61, ?
(1) 87
(2) 92
(3) 89
(4) 93
(5) None of these
Q.3. 8, 12, 21,37,62,98 ?
(1) 98
(2) 238
(3) 240
(4) 206
(5) None of these
Q.4. 3, 7, 19, 39, 67, ?
(1) 107
(2) 113
(3) 109
(4) 103
(5) None of these
Q.5. 759, 423, 255, 171, 129, ?
(1) 118
(2) 107
(3) 98
(4) 92
(5) None of these
Directions (Q.No. 610) : Study the following information carefully to answer the questions given below it.
A survey conducted on 1800 villages shows that 25% of the total villages have only adequate water supply. 15% of the total number have proper supply of electricity only. 7% of the total number villages have only proper education facilities. 12% of the total number of villages have the telecommunication services only. 16 % of the total number of villages have proper health care services only. 6% of the total number of villages have adequate water as well as supply of electricity. 8% of the total number of villages have adequate supply of water, electricity as well as health care services.5% of the total number of villages have proper supply of electricity, telecommunication services as well as health care services and 6% of the total number of villages have all the facilities.
Q.6. How many villages in all have adequate water supply.
(a)702 (b)450 (c)594
(d)810 (e)none of these
Q.7. How many villages in all have adequate supply of water as well as electricity.
(a)360 (b)108 (c)720
(d)972 (e) none of these
Q.8. How many villages in all do not have proper supply of electricity.
(a)720 (b)850 (c)920
(d)1080 (e) none of these
Q.9. How many villages have only proper education facilities.
(a)108 (b)126 (c)234
(d)216 (e) none of these
Q.10. How many villages have all the facilities.
(a)90 (b)126 (c)144
(d)106 (e) none of these
(a)360 (b)108 (c)720
(d)972 (e) none of these
Q.8. How many villages in all do not have proper supply of electricity.
(a)720 (b)850 (c)920
(d)1080 (e) none of these
Q.9. How many villages have only proper education facilities.
(a)108 (b)126 (c)234
(d)216 (e) none of these
Q.10. How many villages have all the facilities.
(a)90 (b)126 (c)144
(d)106 (e) none of these
Also read:

IBPS PO and Clerk : Quantitative Aptitude Quiz 78

IBPS Bank PO and Clerk Exam Percentage MCQs Quiz 77

Quantitative Aptitude for IBPS Bank PO/SO and Clerk Exam Free online mock test Quiz 76

Quantitative Aptitude MCQs Mix (IBPS Clerk and PO) Quiz  75

Number Series Questions From IBPS CLERK PRE2015

Quantitative Aptitude MCQs Percentage (IBPS Clerk and PO) Quiz  73

Bank PO and Clerk Quantitative Aptitude MCQs Quiz : 72

IBPS PO & Clerk Exam Quantitative Aptitude Quiz  71

IBPS PO & Clerk Exam Quantitative Aptitude Quiz  70
Answer:
Q.1. (2)
18+78=96
96+65=161
161+52=213
213+39=252
252+26=278
Q.2. (1)
7+6=13
13+11=24
24+16=40
40+21=61
61+26=87
Q.3. (5)
8+2^2 = 12
12+3^2 = 21
21 + 4^2 = 37
37 + 5^2 = 62
62 + 6^2 = 98
98 + 7^2 = 147
Q.4. (4)
3 + 4 = 7
7 +12 = 19
19+20=39
39+28=67
67+36=103
Q.5. (5)
759 – 336 = 423
423 – 168 = 255
255 – 84 = 171
171 – 42 = 129
129 – 21 = 108
Q.6. (D) Number of villages with adequate water supply
= 450 + 108 + 144 + 108 = 810
Q.7. (A) Number of villages with adequate supply of water and electricity
= 109 + 144 + 108 = 360
= 109 + 144 + 108 = 360
Q.8. (D) Number of villages with proper supply of electricity
= 270 + 108 + 144 + 90 + 108 = 720
Number of villages not having proper electric supply
= 1800 – 720 = 1080
= 270 + 108 + 144 + 90 + 108 = 720
Number of villages not having proper electric supply
= 1800 – 720 = 1080
Q.9. (B) Number of villages with only proper education facilities = 126
Q.10. (D) Number of villages with all the facilities = 108
Q.10. (D) Number of villages with all the facilities = 108
No comments:
Post a Comment